Ankara etkinliklerine dönüş Geri dön

Görme Engelliler ‘OKU’maya devam ediyor

Türkiye’de ilk defa Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından görme engelliler için geliştirilen ‘OKU’ adlı programa yenilikler eklendi. Görme engellilerin dosyalarını okuyabilmelerini sağlayan program, bu yıl üçüncü sürümüyle görme engellilere e-posta ve internet kullanma özelliklerini de sunuyor.

Yeni işlevlerle görme engelliler artık istedikleri Türkçe içerikli bir internet sayfasına girerek içeriğini dinleyebiliyor ve linkleri takip edebiliyorlar. Program kullanıcıları güncel internet gezinim araçlarında olduğu gibi linkleri takip ederken bir önceki ve bir sonraki linke dönebiliyor ve hatta sık ziyaret edilen sayfaları sıkça kullanılanlar listesine ekleyerek, daha sonra hızlı bir şekilde erişebiliyorlar.

İlk sürümünde olduğu gibi görme engelliler txt veya rtf tipindeki dosyaları okuyabiliyor, txt tipinde dosyalar yazabiliyor ve yazdıkları dosyaların çıktısını yazıcıdan alabiliyorlar. Ayrıca program, zamanı (takvim ve saat) bildiriyor ve dört işlem yapan hesap makinasını içinde bulunduruyor.

Günümüzde giderek daha sık kullanılan elekronik posta, ‘OKU’ sayesinde, artık görme engelliler için de rahatlıkla kullanılabilen bir iletişim aracı oluyor. Kullanıcılar, hesaplarındaki mesajları dinleyip mesaj atabiliyorlar ve gereksiz gördükleri mesajları silebiliyorlar. Görme engelliler ayrıca, istedikleri elektronik posta adreslerini adres defterinde tutabiliyor ve böylece gerek duyduklarında bu adresleri hatırlamak ve bulmak için çok çaba harcamıyor.

Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi Doç. Dr. H. Altay Güvenir ve ekibi tarafından geliştirilen program, görme engellilere bir hizmet olarak yapılmış olup, en güncel sürümleri isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak http://www.cs.bilkent.edu.tr/~guvenir/Oku adresinden indirilebilir.

Geri dön

%%%% %%% %%%