Ayrıntılı Bilgi İçin E-Posta Gönderiniz 

www.rehberogretmen.biz adlı web sayfamızı gezmek için tıklayınız

 

           GÖRMEYENLERDE BİLGİSAYAR KULLANIMI VE İNTERNET

 

            Bilgisayar tüm alanlarda olduğu gibi, görmeyenler sahasında da büyük katkı ve kolaylık sağlayan teknolojik bir gelişmedir. Batıda görme engelliler uzun yıllardır bilgisayar kullanmaktadırlar. Bu cıhazı kullanan bir görmeyen, kendi başına yazılar yazabilmekte, bunları kendi başına okuyup düzelttikten sonra yazıcıdan çıktısını alabilmektedir. Bunun dışında bilgisayardan, telefon yada adres rehperi, kütüphane kitap ve ödünç takibi, sözlük olarak da yararlanabilmektedir. Bunlara ait kayıtları kendisi tutabilmekte ve daha sonra kullanabilmektedir.

Böylelikle bilgisayar görme engelliye adeta bir göz olmakta, onun ev ve iş hayatında en büyük yardımcısı haline gelebilmektedir. Bu boyutuyla bilgisayar görmeyen kişinin telefon santralı yada sekreter olarak çalışmasına kolaylık sağlayacağından iş bulma konusunda da ona destek olmaktadır.

Görmeyen kullanıcı bilgisayarıyla satranç oynayabilmekte ve hatta gazete bile okuyabilmektedir. Görmez hukukçular ve yazarlar için bilgisayar neredeyse zorumludur.

Ayrıca bilgisayar programcılığı, oturduğu yerden yapılan ve tamamıyla zihinsel faaliyete dayanan görme engellilere çok uygun bir meslektir.

Ülkemizde de profesyonel ve amatör düzeyde görme engelli programcılar yetişmeğe başlamıştır.

Bilgisayar yabancı dil eğitiminde de körlerin yardımcısıdır. En büyük sorunlardan olan kabartma yabancı dil sözlüğü temin etme meselesini bilgisayardaki sözlük programları çözmüştür. Bunlar kabartma yazıya göre çok daha hızlı ulaşım sağlayan ve körlerin ekran okuyucuyla rahatlıkla kullanabileceği programlardır.

            Son zamanlarda internetin yaygınlaşması görmeyenlerin de internet kullanmasını gündeme getirmiştir. Atrık görmeyenler de ekran okuyucu programlar yardımıyla interneti kullanabilmektedirler.

Bilindiği gibi internette gazeteler ve dergiler metin halinde yer almaktadır. Biz görmeyenlerin e önemli problemlerinden biri gazete okuyamamaktır. Radyolarda günlük gazeteler okunmakla beraber sadece başlıklar ve manşetler ele alınmaktadır. Oysa bizim için daha ilginç olan, köşe yazısı gibi ciddi yazılardır. Radyolar bunlara itibar etmemektedirler.

İşte internet sayesinde görmeyen kullanıcı istediği yazıya ulaşarak, Türkçe metin okuyan bir programla bu yazıyı bilgisayarına okutabilmektedir.

İnternette bir çok kitap da bulunmaktadır. Bunlara da ulaşıp okumak mümkündür.

Tabi internet demek yalnızca yazılı basın demek değildir. İnternette bir çok ücretli ve ücretsiz program bulunmaktadır. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre arama yaparak ihtiyaçları olan programları büyük bir olasılıkla ücretsiz olarak internetten bulabilmektedirler.

Görmeyen bir bilgisayar kullanıcısı da rahatlıkla internet üzerinden email programlarını kullanarak elektronik posta alıp gönderebilmektedir. Karşıdan gelen postaları kendi başına okuyabilmekte, kendisi de yazdığı postayı yollayabilmektedir. Bu yöntemle yalnız mesaj alış verişi değil, dosya transferi de yapılabilmektedir. Email ile görmeyen kişi dünyanın öbür ucundaki bir arkadaşıyla haberleşebilmekte ve program alış verişi yapabilmektedir.

Körler internette çat denilen yazili sohbet imkanını da yalnız başlarına yapabilmektedirler. Artık ülkemizde de bu konuya ilgi gösteren ehil kullanıcı arkadaşlarımız, internette siteler dahi açmışlardır. Yani şu anda internette görmeyen arkadaşlarımızın kendi başlarına açtıkları siteler ziyarete açılmıştır. Gören bilgisayar ve internet kullanıcıları dahi bu sitelere girerek faydalanmakta ve bunlardan takdirle söz etmektedirler.

            Sonuç

            Bilgisayar insan hayatına vaz geçilmez bir teknoloji olarak girmiştir. Biz görmeyenler de bu gelişmeden işlerimizde kolaylık sağlaması amacıyla yararlanmalıyız. Bilgisayar bizim bir çok işi yalnız başımıza yapabilmemizi sağlıyor. Bu niteliğiyle özgürlüğe, özgüvene ve iş yapabilirliğe açılan bir kapı durumunda. Artık biz görmeyenlerin de birlikte hareket edeek bilgisayar piyasasında bir Pazar oluşturarak programcıları bize yönelik çalışmalar yapmağa itmeliyiz. Bilgisayarın nimetleriyle bezenmiş daha bağımsız bir gelecek bizlerindir.

 

            Av. Dr. Kerim Altınok

Kerim Altınok’a E-Posta Göndermek İçin

 

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin POSTA KUTUSU

Engelliler alanındaki gelişmeler için sitemiz: www.braillelive.com

 

%%%% %%% %%%