Ana Sayfaya Dön     Yazılar Sayfasına dön

 

 

TBD çalışpma grubumuzun yürütmüş olduğu bir çalışması daha sonuçlandı.

 Işbankası Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonunda, görme engelliler tarafından internet bankacılığı sayfasının kullanılamadığını bu konuda çalışmalar yapılıp yapılamacağı yetkili kişilere iletilmişdi. Bunun üzerine İş Bankası şube dışı bankacılık birimi ve yazılım ekibi konuya yakın ilgi gösterdi.

Çalışma grubumuzun Araştırma geliştirme sorumlusu Ibrahim Elibal İş Bankası Genel Müdürlüğü'nde ilgili birimlerden kişilerle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı 5 Temmuz 2007 tarihinde İstanbul'da banka binasında yapıldı.

Toplantıya Şube dışı bankacılık biriminden ve Yazılım ekibinden kişiler katıldı.

  İnternet bankacılığı sayfasında karşılaşılan sorunlar birlikte incelenerek sorun ortaya kondu. Örnek sitelerin incelenmesiyle toplantı bitirildi. 

Şube dışı bankacılık birimi ve Yazılım ekibi tarafından oldukça kısa bir zaman içinde ortak kararlaştırılan çözüm siteye uygulandı. Site yapısında herhangi bir değişikliğe gidilmeden eklenen bir bölümle internet bankacılığı sayfası görme engellilerce kullanılır hale geldi.

İnternet bankacılığı bölümüne bağlandıktan sonra işlem listesi linki enterlanıyor Böylece görsel olarak gelen tüm işlemler görme engellilerin kullanacağı linklere dönüşüyor. Bundan sonra sadece işlemi yerine getirmek kalıyor. Gelecek önerilere göre bu bölümde iyileştirmeler yapılacaktır.

   Yaşanan sorunları ve önerileri elibal@superonline.com adresine yollamanız durumunda gelen mailler yetkililere iletilecektir.

   İşbankasının göstermiş olduğu bu duyarlı yaklaşıma TBD Görme Engelliler İçin Bilişim Çalışma Grubu olarak çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca toplantı esnasında, bundan sonra yapılacak çalışmalarda görme engellilerin rahat kullanımları için gerekli duyarlılığın gösterileceği vurgulanmıştır.

 

Türkiye Bilişim Derneği

Görme Engelliler İçin Bilişim Çalışma Grubu

Ana Sayfaya Dön     Yazılar Sayfasına dön

%%%% %%% %%%